to nejdůležitější z pravidel beach handballu platných pro turnaj PRÝGL KAP 2004

V roce 2004 se bude PRÝGL KAP hrát podle pravidel IHF (český výtah a anglický originál lez stáhnout na stránkách www.beachhandball.cz) se 3 změnami:
    1) Brankář bude stejně hodnocený jako hráč (1bod ze země, 2 body ze vzduchu).
    2) 2 body budou pouze za "ameriku". Žádné akrobatické prvky se bodem navíc nehodnotí.
    3) Při penaltovém rozstřelu chytající brankář nesmí dále než 1m od vlastní brankové čáry.

HRACÍ PLOCHA

HRACÍ DOBA

Hraje se 2x10 minut. Poločas začíná hodem rozhodčího, a pokud skončí remízou, ihned pokračuje opět po hodu rozhodčího prodloužením, dokud některé družstvo nevstřelí gól („náhlá smrt“). Poločasy se počítají samostatně. Družstvo, které vyhraje poločas, obdrží jeden bod. Vyhraje-li družstvo oba poločasy, vyhraje zápas 2:0. V případě, že oba soupeři vyhrají jeden poločas, následuje „penaltový rozstřel“. Při vítězství v  „penaltovém rozstřelu“ zápas končí výsledkem 2:1.

HRÁČI

Družstvo tvoří max. 8 hráčů, max. dva hráči mohou být současně označeni jako brankář. Hrají 3 hráči v poli a 1 brankář. Brankář smí opustit brankoviště bez míče a hrát v hracím poli. Hráči se nesmějí dotknout brankoviště. Hráči hrají bosi. Nošení ponožek a sportovních obvazů (bandáží) je dovoleno. Není povoleno se navzájem zvedat, nosit nebo dělat druhému „stoličku“.

HRANÍ S MÍČEM

Je dovoleno zvednout míč ležící v brankovišti. Zůstane-li míč ležet v písku déle než 3 sekundy, nesmí s ním hrát hráč, který se ho dotkl jako poslední.

ZÓNA PRO STŘÍDÁNÍ

Hráči v poli mohou střídat jen v zóně pro střídání (postranní čára hracího pole). Před utkáním si družstvo vylosuje stranu hřiště, kde bude mít po celé utkání zónu pro střídání. Brankář smí vstoupit do hřiště jen přes postranní čáru svého brankoviště, opustit hřiště může nejen přes postranní čáru svého brankoviště, ale i ve své zóně pro střídání – ale pouze na straně, kde má jeho družstvo zónu pro střídání.

TRESTY

Po vyloučení (diskvalifikaci) hraje družstvo oslabeno pouze do doby, než dojde ke změně držení míče mezi družstvy. Druhé vyloučení téhož hráče znamená diskvalifikaci.

BODY

Skóre se nepočítá na branky, ale na body:

1 bod – branka vstřelená ze země, z výskoku, z náskoku;

2 body – „amerika“ (hráč v letu přijímá i střílí míč)

PENALTOVÝ ROZSTŘEL

Při nerozhodném stavu 1:1 po skončení obou poločasů rozhoduje „penaltový rozstřel“. Z každého družstva nastoupí 5 hráčů. Žádný hráč nesmí v dané sérii střílet dvakrát. Během penaltového rozstřelu může být na hrací ploše pouze střelec a oba brankáři. Hráč nahraje svému brankáři, startuje z rohu u svého brankoviště a běží k soupeřově brance. Brankář mu nahraje zpět nebo může sám střílet z brankoviště. Hráč může při dodržení pravidla o třech krocích střílet na branku. Chytající brankář nesmí dále než 1m od vlastní brankové čáry.

Pokud je po dokončení série stav nerozhodný, hra pokračuje systémem „náhlé smrti“ (s dokončením střelby druhého družstva) až do rozhodnutí. Na začátku každé nové série 5 pokusů si družstva vymění pořadí.

UPŘESNĚNÍ

1.        Po dosažení branky hra pokračuje vyhazováním.

2.        Volný hod lze rozehrát z místa přestupku popř. z místa, kde se míč nachází v okamžiku odpískání přestupku, nejblíže ale 1 m od soupeřova brankoviště.

3.        Při rozehrávání hodů musí být bránící hráči vzdáleni alespoň 1 m.

4.        Dostane-li se míč za postranní čáru uvnitř brankoviště, rozehrává se z postranní čáry v hracím poli, ale ne blíže než 1m od soupeřova brankoviště.

5.        Za nahrávku (i neúmyslnou) do brankoviště je nařízen volný hod pro soupeře.

6.        Rozhodčí může ukončit utkání, které nebude vedeno v duchu fair play.

CO ROZHODUJE

Mají-li po skončení všech utkání ve skupině 2 nebo více družstev stejně bodů, rozhoduje vzájemný zápas nebo tabulka vzájemných zápasů:

a)        body za utkání,

b)        rozdíl vyhraných a prohraných poločasů,

c)        bodový rozdíl (body za branky),

d)        vyšší počet dosažených bodů za branky.

Nelze-li rozhodnout dle a) – d), rozhodují výsledky ze všech utkání skupiny v pořadí:

e)        rozdíl vyhraných a prohraných poločasů,

f)          vyšší počet vyhraných poločasů,

g)        bodový rozdíl (body za branky),

h)        vyšší počet dosažených bodů za branky.

Nelze-li rozhodnout ani dle e) – h), rozhodne los provedený řídící složkou turnaje pokud možno za přítomnosti zástupců zainteresovaných družstev.

13.07.2005: MČR 2005 v Ostravě
    Získali jsme skvělé 2.místo na MČR které se konalo 9.-10.7.2005 v Ostravě. Ve finále jsme podlehli Zlatým Tygrům 2:0 (17:16, 19:14). Třetí místo získal Marlin po vítězství v penaltách nad Cunamami.

12.04.2005: PRÝGL KAP 2005
    Již 9. ročník se bude opět konat v areálu Káčata (Brno-Komín) ve dnech 25.-26.6. PRÝGL KAP 2005 - přihláška

09.07.2004: MČR v plážové házené
    BHC Královo Pole skončilo na pěkném 4.místě na Mistrovství ČR v plážové házené, které se konalo 3.-4. července 2004 v Plzni.